Image

Healthy food on a budget

I’m a cook. I cook healthy and nutritious meals on a budget. I’ve been toying with the idea of sharing on my blog site secrets of how I manage to cook high quality meals on my household’s one salary.

We’ve been living on one income for over a year and a half. I make a decent income, but when your household is used to two, being downgraded to one can be a challenge regardless of how much you make, in my opinion.

Because eating healthy is important to my husband and I, we haven’t sacrificed our food budget too much. I realize some people have a smaller budget than ours. It sucks that eating healthy is expensive, but it is what it is and we do what we need to do. One big thing we do is cook homemade meals often. We’ve drastically reduced “eating out” at restaurants, which means we cook at home. As I share more of my recipes in this blog, I’ll share my tips on saving money.

Boneless, skinless chicken thighs. LPC

If you’ve ever heard the expression, “Never Say Never”, then you may appreciate that I’ve said many times what I’d never eat by way of food, but I had to change my thinking. Here’s an example. I’ve said I will never buy chicken thighs or chicken legs. Yet, I’ve also learned from renowned chefs of various cooking shows just how flavorful the dark meat of the chicken is. They love it!

I’ve preferred white meat for many years. I think mostly because I was so burned out from the “pinwheels” (leg/thigh combos) my mom used to buy when I was growing up due to their affordability. I’ve been cleaning chicken since I was about 12 years old. In the summers, it was my job to cook dinner for the family before my mom came home from work. Cleaning the dark meat of the chicken grossed me out.

Building the foundation for my meal. LPC

For years, I’ve said I’d never buy dark meat chicken, then I found myself considering dark meat chicken because it’s much more affordable. I love chicken wings, but have you seen the price of chicken wings? They’re expensive in Texas. I also love chicken breasts, but you have to find them on sale. I’ve found dark meat chicken is always less expensive than white meat. In the past year, boneless, skinless chicken thighs have become my staple. It’s much more messier to clean them from the bone than the boneless, skinless kind. I can cube the boneless, skinless pieces in a breeze for a chicken and mushroom teriyaki dish like I made this evening.

I don’t know the history of how Trader Joe’s started, but MAN!!! I love this store for quick meal ideas. Tonight, I also made an udon noodles stir fry. I simply used a bag of broccoli slaw as a vegetable saute. I added onions and a jalepeno, which I add to most everything. I also added two eggs, soy sauce, and spices. Another secret is I shop at several different stores to get the best deals.

Today, I attended a 2+ hour Zumbathon for a special cause and tried a new exercise platform called Kangoo Jumps. It was AMAZING and scary!

Kangoo Jumps Demo about to start. Be brave and try new things! LPC

When I returned home from the Zumbathon, I was so happy to drink the watermelon kiwi banana green smoothie I made earlier. Although this smoothie was made with all fresh ingredients, I buy large bags of frozen fruit from Costco for my green smoothies.

Watermelon kiwi banana green smoothie. LPC

Two or three frozen fruit bags from Costco will last me through the month. It’s much more affordable to buy fruit for my smoothies this way, especially since I drink them daily. Also, my usual grocery store had some varieties of their store brand organic frozen fruit on clearance. I bought a few. I have a variety of healthy add ins on hand such as flaxseeds, chia seeds, and hemp seeds. I purchase from whatever store has the best deal. I also buy a large piece of fresh ginger and freeze it so it doesn’t spoil before I can use it all.

Tonight’s meal was delicious. I seldom cook from recipes, except when I’m cooking vegan or baking. By the way, I haven’t found vegan cooking to be less expensive than cooking with meat. I do a 21-day vegan cleanse about once or twice a year. It can also get expensive (variety of nuts, fresh produce, avocados, specialty ingredients like nutritional yeast, etc.)

I literally create meals and get inspiration from a variety of sources. I also use a lot of delicious spices and herbs to layer on the flavor. Yes, I have two starches on my plate (jasmine rice and udon noodles), but I only added a small portion of rice. I burned hundreds of calories today, so I can afford the carbohydrates.

O Organics Jasmine Rice. LPC

I’ve found store brand organic and non-organic foods to be less expensive than the name brand versions. The day I bought this rice, I had an online coupon for a 36 ounce container of Organic Texamati Jasmine rice for about $4.55. It just so happened it wasn’t on the shelf. I kept looking and noticed this 32 ounce of store brand organic rice for $2.99.

I’ve had a Sunday that made my heart and belly full. That’s what I call a Happy Sunday!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s